prawnik Toruń - używany samochód zepsuł się po zakupie - ukryte wady pojazdu - Kancelaria Adwokacka Ius Cogens w Toruniu
Gdy używane auto psuje się zaraz po zakupie…czyli kilka słów o wadach ukrytych pojazdu
Listopad 11, 2013
głośny sąsiad co robić, prawo sąsiedzkie, sąsiad hałąsuje - Kancelaria Adwokacka Ius Cogens Toruń
Jeśli sąsiad nadmiernie hałasuje…
Listopad 14, 2013
Umowy najmu są jednymi z najbardziej powszechnych umów zawieranych w obrocie. Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu korzystał z domu czy mieszkania najętego od innej osoby, ale nie każdy zastanawiał się jakie prawa przysługują mu na gruncie przepisów kodeksu cywilnego regulujących stosunki najmu oraz jak zabezpieczyć swoje interesy aby w przyszłości nie zaskoczyły go żadne niemiłe niespodzianki. W poniższym wpisie nie zamierzam szczegółowo opisywać stosunku najmu, bo wywód mógłby być długi i nudny. Postanowiłem za to skupić się na pewnej dość powszechnie występującej pułapce w którą wpadają nieświadomi najemcy – najczęściej studenci.Przechodząc do meritum moich rozważań, pragnę zauważyć, że umowa najmu może zostać zawarta zarówno w formie ustnej jak i pisemnej. W mojej opinii o wiele bardziej korzystne jest to drugie rozwiązanie. Obie strony mają czarno na białym wyłożone swoje prawa i obowiązki. Dobrze skonstruowana umowa pozwala nam uniknąć ewentualnych sporów. Przede wszystkim dotyczących ustania stosunku najmu i wynikających z tego roszczeń finansowych.

Wiele osób, które decydują się na najem mieszkania twierdzi, że lepiej nie podpisywać umowy. To zbędne komplikacje, za dużo zachodu. Zresztą, podobnych tłumaczeń mógłbym przytoczyć całe mnóstwo.

Z punktu widzenia prawnika, takie osoby nie mają racji.

Problem prawny, o którym wspomniałem we wstępie niniejszego wpisu dotyczy umów najmu zawieranych właśnie w formie ustnej. W takim przypadku poczytuje się, że umowa najmu została zawarta na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieoznaczony wynosi trzy miesiące, a co za tym idzie jeśli najemca będzie chciał zrezygnować i wyprowadzić się do innego mieszkania to będzie zobowiązany zapłacić czynsz najmu za cały okres wypowiedzenia. Decydują się na taki krok najemca jest zdany na łaskę i dobrą wolę wynajmującego.

Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, to wynajmujący będzie miał uprawnienie do żądania od najemcy czynszu najmu za cały okres wypowiedzenia. Koszt naszej prawniczej niewiedzy może być znaczny. Warto podkreślić, że umowa w formie pisemnej może być dla nas bardziej korzystna. Strony mogą w niej przewidzieć możliwość rozwiązania umowy przez wypowiedzenie i skrócić okres wypowiedzenia powiedzmy do jednego miesiąca. Takie rozwiązanie jest powszechne w obrocie.

Piotr Konieckiewicz
Piotr Konieckiewicz
Łączy swoją pasję do prawa z praktyką zawodową. Większość artykułów napisanych na blogu ma swoje źródło w realnych problemach, z którymi przyszło mu się mierzyć. Wolne chwile poświęca na tropienie ciekawostek i absurdów związanych z prawem, zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy, fotografowanie, gry komputerowe oraz literaturę historyczną i przygodową.