Dodatek energetyczny dla kogo kwestia opłaty skarbowej - Kancelaria Adwokacka Ius Cogens w Toruniu adwokat Toruń
Dodatek energetyczny a kwestia opłaty skarbowej
Styczeń 17, 2014
odstąpienie od umowy deweloperskiej Kiedy można odstąpić od umowy deweloperskiej - Kancelaria Adwokacka Ius Cogens Toruń
Wstąpienie w stosunek najmu po śmierci najemcy na podstawie art. 691 kc
Styczeń 21, 2014

Pierwszy śnieg jak zwykle zaskoczył służby drogowe. Ten tekst powtarzający się w różnych mediach co roku niezmiennie przypomina mi o tym, że po pierwsze znowu nastała zima, a po drugie, że z jakością odśnieżania nawierzchni w naszym kraju nie jest najlepiej.

Jeśli chodzi o publiczne drogi, mniej więcej wiemy kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie i kogo obwiniać za brak pługów i piaskarek, a w konsekwencji nieprzejezdne drogi. Na naszym własnym przydomowym chodniku i podwórku z odśnieżaniem musimy radzić sobie sami. I lepiej, żebyśmy tą czynność wykonali porządnie, gdyż w razie wypadku to być może właśnie nam przypadnie zapłacić za szkody.

Na gruncie ustawy o czystości i porządku w gminach na właścicieli i zarządców nieruchomości został nałożony obowiązek utrzymywania w czystości chodników biegnących wzdłuż posesji. Wspomniane utrzymanie w czystości oznacza m. in. konieczność usuwania śniegu i lodu z powierzchni chodników.

Jeśli osoba władająca nieruchomością (czyli nie tylko właściciel ale również dzierżawca, użytkownik wieczysty i inne podmioty wskazane w ustawie) zaniecha tego obowiązku to może spocząć na niej odpowiedzialność za wypadek wskutek którego nieświadomy przechodzień poślizgnie się, upadnie i przykładowo dozna złamania ręki lub nogi. Z odpowiedzialności można się zwolnić poprzez powierzenie obowiązku odśnieżania podmiotowi zajmującemu się zawodowo działalnością tego typu np. firmie sprzątającej.

W takim przypadku odpowiada podmiot, któremu zleciliśmy odśnieżanie.

W razie wypadku poszkodowany, który wykaże że oblodzony chodnik był przyczyną wypadku może od nas żądać odszkodowania za doznaną szkodę m. in. zwrotu kosztów leczenia, w tym leków, przejazdów do lekarza, kosztów zakupu albo wynajęcia kul ortopedycznych czy wózka inwalidzkiego i kosztów rehabilitacji, czy utraconych zarobków.

Poszkodowany może ubiegać się również o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę czyli kwoty mogącej mu wynagrodzić cierpienia psychiczne, uszczerbek na zdrowiu, konieczność rezygnacji z pewnych aktywności w tym sportowych.

Standardem w takich sprawach jest, że to poszkodowany musi udowodnić powstałą szkodę, a co za tym idzie warto zadbać o zdobycie adresów potencjalnych świadków, czy rachunki za leczenie.

Piotr Konieckiewicz
Piotr Konieckiewicz
Łączy swoją pasję do prawa z praktyką zawodową. Większość artykułów napisanych na blogu ma swoje źródło w realnych problemach, z którymi przyszło mu się mierzyć. Wolne chwile poświęca na tropienie ciekawostek i absurdów związanych z prawem, zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy, fotografowanie, gry komputerowe oraz literaturę historyczną i przygodową.